Belkin OVB080hq Clear screen protector Samsung 1 pc(s)
Couldn't load pickup availability
- Up to 200% stronger than traditional glass
- Up to 5.9ft/1.8m drop protection
- Anti-reflective treatment preserves screen clarity and color even in bright environments
- Enhanced with Nano-Titan Technology and 7H scratch resistance
- 0.22mm thin, yet strong
- Precise, bubble-free application with Easy Align Frame
- Compatible with Samsung Ultrasonic Fingerprint Sensor
- Anti-fingerprint coating and anti-dust adhesive
This high-performance, anti-reflective screen protector preserves your screen’s natural color and clarity, even outdoors in bright light. Up to 200% stronger than traditional glass, Nano-Titan Technology infuses the unmatched strength of titanium into your screen protector, guarding your Samsung S26 Ultra against drops up to 5.9ft with 7H scratch resistance.
| Features | |
|---|---|
| Installation type | Full adhesive |
| Hardness | 7H |
| Protection features | Scratch resistant, Drop resistant |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Drop proof up to | 1.8 m |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Material | Glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.22 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Installation tray | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |