Belkin OVB075hq Privacy screen protector Samsung 1 pc(s)
Couldn't load pickup availability
- Up to 18x stronger than traditional glass
- Up to 6.5ft/2m drop protection
- 2-way privacy filter
- Anti-fingerprint coating and anti-dust adhesive
- Enhanced with Nano-Titan Technology and 9H scratch resistance
- 0.22m thin, yet strong
- Precise, bubble-free application with Easy Align Tray
- Compatible with Samsung Ultrasonic Fingerprint Sensor
This ultra-thin privacy screen protector keeps your information secure thanks to a discreet, 2-way privacy filter. Ultra-strong and infused with Nano-Titan Technology, it guards your new Samsung S26 against drops up to 6.5ft and everyday wear and tear with 9H scratch resistance. Made with 60% recycled glass and designed for easy application, it’s the smart way to keep your screen flawless.
| Features | |
|---|---|
| Installation type | Full adhesive |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant, Drop resistant |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Compatibility | Galaxy S26 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Privacy screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Drop proof up to | 2 m |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Privacy filtering function | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Material | Glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.22 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Installation tray | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Warranty period | 2 year(s) |