Belkin MSB017hqNY mobile phone case 17.5 cm (6.9") Cover Navy
Couldn't load pickup availability
- Up to 13ft/4m military standard drop tested
- Nano-Titan Technology absorbs shock and reduces overheating
- Samsung and Qi2 wireless charging certified
- Double-layer design for enhanced durability
- Slim case with grippy side grooves and textured buttons
- Compatible with lanyard strap accessories
- Made with 75% recycled plastic
Sleek. Strong. Timeless.
The Protect Series Case shields your Samsung S26 Ultra with minimalist style and military-grade durability. Drop tested up to 13ft/4m, it's built to defend against every “oops” moment. Samsung and Qi2 certified, it supports fast wireless charging without removing your case.
| Features | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 75% |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Made with recycled materials | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 4 m |
| Protection features | Shock resistant, Drop proof |
| MagSafe compatible | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S26 Ultra |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Navy |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 1.85 mm |