Belkin BoostCharge Pro 8000 mAh Wireless charging Black
Couldn't load pickup availability
- Compact and portable
- Designed with your device’s camera in mind — doesn’t block view when attached
- Integrated kickstand keeps your device upright while in use
Wirelessly charge iPhone and other Qi2-enabled smartphones quickly and safely with our BoostCharge Pro Magnetic Power Bank with Qi2 15W 8K§. Your Qi2 and MagSafe compatible devices will have easy and seamless on-the-go charging up to 15W. Watch video, stream or create content at the perfect viewing angle with the integrated kickstand — even while your device is charging.
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Battery level |
| Shape | Rectangle |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Performance | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Battery capacity | 8000 mAh |
| Charging source | USB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| USB Type-C cable length | 100 cm |
| Length | 107 mm |
| Height | 16.3 mm |
| Width | 68 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |