be quiet! System Power B9 power supply unit 600 W 20+4 pin ATX ATX Black
Couldn't load pickup availability
- 600 W 200 - 240 V 50 Hz
- Motherboard power connector: 20+4 pin ATX
- PC ATX 80 PLUS Bronze
- 12 cm
- Black
Proven Reliability and Good Efficiency
Specially designed by be quiet! with the price-concious PC builder in mind: System Power B9 600W (bulk) offers renowned be quiet! performance and quietness and makes it possible for you to build cost-effective and reliable systems.
- Production-optimized bulk packaging
- Rock-solid stability with two strong 12V-rails
- Equipped with DC-to-DC technology for tight voltage regulation
- Two PCIe connectors for multi-GPU system configurations
- Temperature-controlled 120mm fan reduces system noise
- Low stand-by drain of less than 0.15 watts
- 80PLUS® Bronze efficiency of up to 89%
- Attractive black sleeved cables
- Complete suite of top safety features
- Meets latest Intel® C6/C7, ErP and Energy Star 6.1 guidelines
- Supports latest Intel® and AMD™ processors
- 3-year manufacturer’s warranty
- Product conception, design and quality control in Germany
| Power | |
|---|---|
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Hold time | 17 ms |
| Efficiency | 89% |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5V) | 15 A |
| Max output current (+12V2) | 22 A |
| Max output current (+12V1) | 28 A |
| Max output current (+3.3V) | 24 A |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 576 W |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power factor | 0.95 |
| Input current | 6 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Total power | 600 W |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cabling type | Non-Modular |
| CPU power cable length | 60 cm |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power cable length | 50 cm |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| SATA power cable length | 500 mm |
| Number of PATA power connectors | 2 |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Performance | |
|---|---|
| Silent mode | Yes |
| EPS version | 2.92 |
| ATX version | 2.4 |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Illumination | No |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, CB, TÜV, RCM, CU |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.98 kg |
| Height | 86 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 150 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
|---|---|
| Noise level (full-load mode, 100%) | 31.2 dB |
| Noise level (quiet mode, 50%) | 12.8 dB |
| Noise level (silent mode, | 9.2 dB |