be quiet! Silent Base 600 Midi Tower Black
Couldn't load pickup availability
- Midi Tower PC
- ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5"
- Number of 2.5" bays: 3 Number of 3.5" bays: 3 Number of 5.25" bays: 3
- Side window
- ABS synthetics, Steel, Polycarbonate
- Black
Unique Performance and Usability
be quiet! Silent Base 600 Window offers the perfect symbiosis of noise prevention and cooling performance, a good usability
and an extensive capacity for high-end hardware.
Highlights »
- Outstanding performance thanks to an innovative construction that assures excellent cooling efficiency and a perfect air-circulation at well-known whisper-quiet operation
- Excellent usability with simplest mounting and tool-free fitting of drives, an intelligent and adaptable cable solution, and air intake filters that are easily accessed for cleaning
- Ample space and cutouts are provided for high-end components of today and tomorrow, including space for water cooling radiators
- Two pre-installed Pure Wings 2 fans feature nine airflow-optimized fan blades and are decoupled from the case to circulate air with a minimum of vibration and the quietest possible operation; 3-step fan controller included
- Side panel with double-glazed window provides a perfect view inside the PC system; the window is made from scratch and impact resisting material and offers a superb soundproofing
- Professional cable management is supported with generous space for organizing cables, silicone rubber grommets, and carefully placed pass-throughs
- Product conception, design and quality control in Germany
- 3-years manufacturer’s warranty
Silent Base 600 Window »
The design team’s mission was based on the principle “form follows function”, and so every last detail in the Silent Base 600’s
design has a functional purpose. It is truly a superior case ideal for high-end gaming gear and quiet systems.
| Design | |
|---|---|
| Certification | CE, RoHS |
| Maximum PSU length | 29 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum CPU cooler height | 16.7 cm |
| Side window | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Number of external 5.25" bays | 3 |
| Number of internal 3.5" bays | 3 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Number of 5.25" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Material | ABS synthetics, Steel, Polycarbonate |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply location | Bottom |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Audio output | Yes |
| Audio input | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
|---|---|
| Top radiator sizes supported | 240 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 120,140 mm |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 1 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Front fans diameters supported | 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 1 |
| Front fans installed | 1x 140 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Material thickness | 0.7 mm |
| Weight | 8.05 kg |
| Height | 493 mm |
| Depth | 495 mm |
| Width | 230 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9.74 kg |
| Package height | 572 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package width | 305 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |