BANDAI NAMCO Entertainment Tekken 7, PS4 Standard Dutch, English PlayStation 4
Couldn't load pickup availability
- PlayStation 4
- Language version: Dutch, English
- Game edition: Standard Game genre: Fighting
- Developer: BANDAI NAMCO Studios Inc. Release date (DD/MM/YYYY): 02.06.2017
- ESRB rating: T (Teen) PEGI rating: 16
Discover the epic conclusion of the Mishima clan and unravel the reasons behind each step of their ceaseless fight. Powered by Unreal Engine 4, TEKKEN 7 features stunning story-driven cinematic battles and intense duels that can be enjoyed with friends and rivals alike through innovative fight mechanics.
Love, Revenge, Pride. Everyone has a reason to fight. Values are what define us and make us human, regardless of our strengths and weaknesses. There are no wrong motivations, just the path we choose to take.
Expand your fighter's journey by purchasing the Tekken 7 Season Pass separately and gain access to stunning additional content
| Features | |
|---|---|
| Game edition | Standard |
| Platform | PlayStation 4 |
| Game genre | Fighting |
| ESRB rating | T (Teen) |
| Language version | Dutch, English |
| Developer | BANDAI NAMCO Studios Inc. |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 02.06.2017 |
| PEGI rating | 16 |
| Multiplayer mode | Yes |
| Maximum number of online players | 8 |
| Publisher | BANDAI NAMCO Entertainment |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 72 g |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 82 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8523492000 |
| Country of origin | Germany |