Axis Q3556-LVE Dome IP security camera Indoor & outdoor 2688 x 1512 pixels Ceiling/wall
Couldn't load pickup availability
- Indoor & outdoor IP security camera
- CMOS 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") 4 MP 2688 x 1512 pixels
- Wired Ethernet LAN
- Night vision 60 m IR
- Optical zoom: 2.2x
- Dome Ceiling/wall Impact resistant, Vandal proof
- IP66, IP6K9K IK10
- Black, White
- 2.36 kg
Outstanding image quality
AXIS Q3556-LVE offers outstanding image quality and forensic details in 4 MP (up to 120 fps), even in harsh weather and environments. It features OptimizedIR, and an innovative IR-shielded dome for clear, sharp images in rain and snow. Lightfinder 2.0 and Forensic WDR ensure true colors and great detail in near darkness or challenging light. And electronic image stabilization keeps the image steady when the camera is subject to vibrations. It’s available with either a high-performing and light-sensitive 10 mm lens or a powerful and flexible 51 mm tele lens for surveillance from a distance.
ARTPEC-9 for unmatched performance
ARTPEC-9 refines the remarkable features and capabilities that characterized previous generations of our in-house-designed SoC: low bitrate, AI-powered analytics, superior imaging, and built-in cybersecurity. It also introduces AV1, an open-source video encoding standard from the Alliance for Open Media. With support for AV1 and enhanced image processing, ARTPEC-9 delivers high-quality video with uncompromised detail and clarity, and best-in-class bitrate. Together with Axis Zipstream, AV1 also ensures hassle-free video both on-prem and in the cloud. What’s more, ARTPEC-9 powers advanced analytics applications that detect objects earlier and analyze events more precisely.
Powerful video and audio analytics
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera runs advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans, vehicles, and types of vehicles. Now combined with ARTPEC-9, this application offers enhanced performance with greater accuracy. With an acoustic sensor and support for AXIS Audio Analytics, you be notified whenever something relevant happens, even when there's no visual indication. For instance, it can detect screams, shouts, as well as changes in sound level. Additionally, AXIS Image Health Analytics comes preinstalled, so you’ll be notified if your image is blocked, degraded, under-exposed, or redirected.
Robust with strong security
Made from high-grade aluminum, this robust, IK10-, IP66-, IP6K9K- and NEMA 4X-rated outdoor-ready camera is both vandal- and impact-resistant. It has an operating temperature range from -55°C to 55 °C (-122 to 131°F). And a built-in intrusion switch can detect tampering. It can be powered with DC and PoE to ensure power redundancy. What’s more, Axis Edge Vault, our hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. It also offers secure key storage with FIPS 140-3 Level 3 certified secure cryptographic key storage and operations.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | UL, FCC, ICES, CE, KC, VCCI, RCM, WEEE |
| Day/night mode | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Tour recording | Yes |
| Auto-tracking | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Design | |
|---|---|
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP6K9K |
| Protection features | Impact resistant, Vandal proof |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Form factor | Dome |
| Camera | |
|---|---|
| Camera shutter speed | 1/49500 - 2 s |
| Camera pixel size | 2.9 µm |
| Pan range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | -42 - 80° |
| Lens viewing angle, vertical | 54° |
| Lens viewing angle, horizontal | 101° |
| Angle of rotation | 360° |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Image sensor | |
|---|---|
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
|---|---|
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Identify distance (tele) | 14 m |
| Detect distance (wide) | 65 m |
| Detect distance (tele) | 141 m |
| Observe distance (wide) | 26 m |
| Observe distance (tele) | 56 m |
| Recognize distance (wide) | 13 m |
| Recognize distance (tele) | 28 m |
| Identify distance (wide) | 6.4 m |
| Maximum aperture number | 1.2 |
| Minimum aperture number | 1.1 |
| Auto focus | Yes |
| Focal length range | 4.7 - 10 mm |
| Lens diameter | 1 cm |
| Optical zoom | 2.2x |
| Zoom capability | Yes |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
|---|---|
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision distance | 60 m |
| Night vision | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Flip & mirror | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Image stabilizer | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Gain control type | Auto |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Noise reduction | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Frame rate | 120 fps |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 800 (WXGA), 2688 x 1512 |
| Video formats supported | AV1, AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Total megapixels | 4 MP |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Network | |
|---|---|
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/ 2, TLS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/ RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/ v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf) |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| RAM capacity | 4000 MB |
| Flash memory | 8000 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Terminal block port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Line crossing detection, Moving object |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, EAP-TLS, HTTPS, MSCHAPv2, PEAP, TLS |
| Privacy protection | Yes |
| Alert notification type | |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Power consumption (typical) | 6.3 W |
| Power source type | PoE |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.36 kg |
| Height | 183 mm |
| Depth | 211 mm |
| Width | 239 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Sun shield included | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
|---|---|
| Doesn't contain | CFR, PVC/BFR |