Axis 03075-001 cable gland Silver Brass, Nickel 1 pc(s)
Couldn't load pickup availability
- Certified for ATEX and IECEx
- M20 or M25
- Deluge protected
- IP66-, IP67- and IP68-rated
For hazardous area compliance, the Ex d cable gland maintains a secure entry where the non-armored cable connects to the camera or junction box. The cable gland is certified for flameproof enclosures. It comes in two sizes to fit cable entries with M20x1.5 threads or M25x1.5. It has an IP66/IP67 and 68-rating which means it is protected from dust and water ingress and designed for harsh weather conditions.
| Features | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -60 - 130 °C |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67, IP68 |
| Cable diameter (max) | 1.4 cm |
| Cable diameter (min) | 6.5 mm |
| Connecting thread type | M20x1.5 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Form factor | Straight |
| Material | Brass, Nickel |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 70 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Doesn't contain | BFR, PVC, CFR |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Warranty period | 5 year(s) |