ATEN VS291 video switch VGA
Couldn't load pickup availability
- Displays the video output of two computers on a single monitor or projector.
- Computer selection via pushbutton switch.
- Electronic switching for greater reliability and durability.
- Easy Installation - No Software Required.
- Long distance transmission - up to 10m
- High resolution video - up to 1920 x 1440.
- DDC, DDC2, DDC2B Compatible.
- Supports VGA, XGA. SVGA, UXGA and Multisync monitors.
- OS Support: Windows 2000, Windows XP, Linux, Mac and Sun
The VS291 is a video switch with 2 ports. It allows 2 independent computers to display their video outputs on a single monitor. Therefore, users will not need to buy monitors for each computer additionally.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Video in | 2 x HDB-15 Female (Blue) |
| Video out | 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Video port type | VGA |
| Features | |
|---|---|
| 3D | No |
| Input impedance | 75 Ω |
| Output impedance | 75 Ω |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum operating distance | 10 m |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Silver |
| Material | Metal, Plastic |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 0.9 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |