ATEN PE0218SG power distribution unit (PDU) 18 AC outlet(s) 1U Black
£142.99
Couldn't load pickup availability
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Rack capacity | 1U |
| PDU types | Basic |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| AC outlets quantity | 18 AC outlet(s) |
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Power protection features | Over current, Over voltage |
| Load capacity | 3840 VA |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE A, LVD |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.26 kg |
| Height | 88.5 mm |
| Depth | 482 mm |
| Width | 44.4 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |