ATEN KN2132VB-AX-G KVM switch Rack mounting Metallic
£5,974.99
Couldn't load pickup availability
- Rack mounting 1U Metallic
- Number of computers controlled: 32
- Keyboard port type: USB, PS/2 Mouse port type: USB, PS/2 Video port type: DVI-D
- 1920 x 1200 pixels
- Housing material: Metal
- 43.23 W
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Audio connections | Yes |
| USB connector type | Mini-USB |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 5 |
| Console RJ-45 ports quantity | 2 |
| Console ports | DVI-D, USB A, VGA (D-Sub) |
| Console USB ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Video port type | DVI-D |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Number of computers controlled | 32 |
| Network | |
|---|---|
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Number of users | 3 user(s) |
| Scan interval | 255 s |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Design | |
|---|---|
| Hot keys | No |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Link, Power |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Metallic |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 43.23 W |
| Input current | 1 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.69 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 412.1 mm |
| Width | 433.6 mm |