ATEN Inductive Sensor for PE 7/8/9 series
Couldn't load pickup availability
- The Inductive Proximity Door Sensor allows the monitoring of a rack mounted enclosure’s door access – notifying users when a door has been opened
- High sensitivity
- Easy operation
For the security of your data center, ATEN provides Inductive Proximity Door sensor probes that work in tandem with the Power Distribution Units, which allows the monitoring of a rack mounted enclosure´s door access, notifying users when a door has been opened. Various conditions can be monitored with alarms according to customizable minimum/maximum settings.
| Features | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 35 - 95% |
| Product colour | Green, Grey |
| Suitable for | Door |
| Connectivity technology | Wired |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 60 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 90 g |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package width | 85 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 5.5 kg |
| Master (outer) case net weight | 3 kg |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |