ATEN 4-Port HDMI output Board for the VM1600 / VM3200
Couldn't load pickup availability
- HDMI (3D, Deep Color); HDCP 1.4 Compatible
- Built-in scaler on each output port to support the scaling function for different video resolutions
- Seamless Switch™– provides continuous video streams, real-time switching and stable signal transmission
- Audio-enabled
The VM8804 4-Port HDMI Output Board offers an easy way to route any of audio/video sources to any of 4 displays, in combination with an ATEN Modular Matrix Switch.
1x VM8804 4-Port HDMI Output Board with Scaler
4x JCNT-3301-105G Terminal Blocks
1x User Instructions
| Design | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Product colour | Black, Green |
| Product type | Output board |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 4 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 23.13 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 560 g |
| Height | 23.3 mm |
| Depth | 352 mm |
| Width | 238 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 937 g |
| Package height | 57 mm |
| Package depth | 426 mm |
| Package width | 285 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.29 kg |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case height | 138 mm |
| Master (outer) case net weight | 1.12 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |