ASUS Zenbook A14 UX3407NA-QD069W Copilot+ PC Snapdragon X2E-88-100 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Beige
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home 64-bit
- Snapdragon X2E-88-100 (53MB Cache)
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 OLED
- 16GB LPDDR5x-SDRAM & 512GB SSD
Defy gravity
We’ve designed Zenbook A14 to be lighter, so you can carry more of what matters. This device is made from carefully selected lightweight materials that maintain strength, performance, and battery life.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Beige |
| Colour name | Zabriskie Beige |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Ceraluminum |
| Housing material | Ceraluminum |
| Market positioning | Home |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Maximum display brightness (HDR) | 600 cd/m² |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 600 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor generation | Snapdragon X2 Elite |
| Processor model | X2E-88-100 |
| Processor cores | 18 |
| Processor threads | 18 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 53 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 80 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Smart Amp |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.7 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 5 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Required charging power (max) | 100 W |
| Required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Certification | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 990 g |
| Width | 310.7 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height (front) | 1.34 cm |
| Height (rear) | 1.59 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | A14 |
| Product family | Zenbook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |