ASUS Vivobook S16 S3607QA-PL004W Copilot+ PC Snapdragon X1-26-100 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home
- Powered by Snapdragon® X processor, delivering up to 45 TOPS NPU3 performance
- 70Whr battery can provide up to 32 hours1 productivity, also support fast-charge and USB-C easy charge technology
- AI Camera with Windows Hello lets you unlock your laptop in a snap for face login and pass-key
- 1.59 cm4 ultra-slim and 1.74 kg5 ultra-light laptop
- 16” 16:10 2.5K IPS panel paired with a Dolby Atmos and Snapdragon Sound™ technology audio system, delivers an enriching entertainment experience
- An extra-large touchpad enhances your mouse-free navigation and provides a more extensive workspace
- Full set I/O ports including 2*Thunderbolt™ 4 USB-C®, 2*USB 3.2 Type-A, 1*HDMI 2.1, and 1*Audio jack
Experience effortless AI with the ASUS Vivobook S16, your ideal companion for everyday life. Whether for work, study, or play, this ASUS Copilot+ PC helps you power through any task, designed to be more productive, intelligent, and secure. Its sleek metallic design is both practical and stylish, while the Snapdragon® X processor and up to 32 hours of battery life1 ensure all-day productivity. Enjoy stunning visuals on the vibrant 2.5K IPS display and immersive sound for better video calls and streaming. Built for a balanced lifestyle, the ASUS Vivobook S16 does more for you, giving you back time to enjoy life’s everyday moments.
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Cool Silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor generation | Snapdragon X |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Optical drive type | No |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
| Camera | |
|---|---|
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Copilot key | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Copilot+ PC | Yes |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 70 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
|---|---|
| Password protection type | BIOS, User |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Depth | 250.7 mm |
| Width | 357 mm |
| Weight | 1.73 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 7.82 kg |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 488 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Vivobook |
| Product series | S16 |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |