ASUS Vivobook S14 M3407GA-SF015W AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen AI 7 445 (2GHz)
- 14" WUXGA 1920 x 1200 OLED
- 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD
More Intelligent, More Productive, More Secure
Experience effortless productivity with the ASUS Vivobook S14, your ideal companion for everyday life. Whether for work, study, or play, this laptop helps you power through any task, designed to be more productive, intelligent, and secure. Its sleek metallic design is both practical and stylish, with up to AMD Ryzen™ 7 260 processor and up to 20 hours of battery life1 ensure all-day productivity. Enjoy stunning visuals on the vibrant 16:10 FHD OLED2 or IPS display and immersive sound for better video calls and streaming. Built for a balanced lifestyle, the ASUS Vivobook S14 does more for you, giving you back time to enjoy life’s everyday moments.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Matte Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Plastic |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Home |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 95% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 400 Series |
| Processor model | 445 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 6 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.1 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. McAfee® 30 days free trial |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. 3-Month Goodnotes Essential Subscription 6-Month Dropbox 500GB Subscription 1-Year ASUS Secure Auto-Backup 200GB Subscription *Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details. |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 68 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.4 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 315.2 mm |
| Depth | 223.4 mm |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | S14 |
| Product family | Vivobook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |