ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-BQ2869W AMD Ryzen™ 3 30 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
Couldn't load pickup availability
- Windows 11
- AMD Ryzen 3 30 Processor
- 8 GB DDR5 memory
- 128 GB PCIE Gen. 4 SSD storage
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° lay-flat hinge for diverse usage
- Stringently tested to US Military-grade durability
Go with your productivity!
It’s light. It’s compact. It’s the ASUS Vivobook Go 15, and it’s designed to make you productive and keep you entertained wherever you go! With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield and loads of thoughtful design features — including a gorgeous display —Vivobook Go 15 is the laptop that sets you free!
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Cool Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Certified refurbished | No |
| Country of origin | China |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Processor model | 30 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| L3 cache | 4 MB |
| L2 cache | 2 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 8.9 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription *Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details. |
| Copilot+ PC | No |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Certification | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.63 kg |
| Width | 360.3 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package weight | 3 kg |
| General | |
|---|---|
| Product series | 15 |
| Product family | Vivobook Go |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |