ASUS TUF Gaming VG27AQM5A computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
iFrame
£322.99
Couldn't load pickup availability
- 27-inch QHD (2560x1440) gaming monitor with 300Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ASUS Fast IPS technology enables a 0.3ms (GTG) response time(min.) for sharp gaming visuals with high frame rates
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
TUF Gaming Series 5 - VG27AQM5A Gaming Monitor – 27-inch, QHD(2560x1440), 300Hz, Fast IPS, ELMB Sync, 0.3ms (GTG), Stereo speaker, 95% DCI-P3, DisplayWidget Center
| Display | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Colour gamut | 95% |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Digital vertical frequency | 48 - 300 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 223 kHz |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 1 ms |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| HD type | Quad HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Performance | |
|---|---|
| Game mode | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Feet colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Built-in USB hub | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Swivelling | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 33 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 45 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 3.6 kg |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 54 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| Weight (with stand) | 4.6 kg |
| Height (with stand) | 455 mm |
| Depth (with stand) | 214 mm |
| Width (with stand) | 615 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 6.4 kg |
| Package height | 475 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package width | 686 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | TUF Gaming |