ASUS TUF Gaming Series 5 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Couldn't load pickup availability
- 27” Full HD(1920 x 1080) Fast IPS panel with 240Hz refresh rate for fast paced gameplay
- ASUS Fast IPS technology enables a 0.3ms (min) response time for sharp gaming visuals with high frame rates
- FreeSync Premium and G-Sync compatible delivers a seamless, tear-free gaming experience
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC) technology enables ELMB together with variable refresh rate, eliminating ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- DisplayWidget Center enables easy OSD access and monitor settings adjustments with a mouse
- TUF Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
TUF Gaming VG279QML5A
TUF Gaming VG279QML5A is a 27-inch Full HD monitor that delivers five advanced upgrades for top-tier gaming. It features a lightning-fast 240Hz refresh rate and 0.3ms response time, along with AMD FreeSync™ Premium and NVIDIA® G-SYNC® compatibility for ultra-smooth gameplay. With enhanced color performance, updated Gaming AI, and effortless control via DisplayWidget Center, this monitor keeps you ahead of the competition.
EXCEPTIONAL GAMING EXPERIENCES
The Fast IPS panel offers quick response times, supersmooth gameplay, and crisp visuals with 1920 x 1080 resolution to take your game to the next level.
UNSTOPPABLE GAMING PERFORMANCE
Boasting an impressive 240Hz refresh rate and a 0.3ms (min) GTG response time, VG279QML5A delivers lightning-fast gameplay with buttery-smooth, lag-free visual.
GAME WITHOUT LIMITS
Supports NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium technologies for smooth, tear-free visuals. Additionally, ASUS ELMB Sync eliminates ghosting during high-frame-rate gaming.
VIBRANT COLORS, ENHANCED GAMPLAY
99% sRGB enables VG279QML5A to showcase vibrant colors and deeper contrast for stunningly-immersive visuals.
| Display | |
|---|---|
| Colour gamut | 99% |
| Colour gamut standard | sRGB |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Digital horizontal frequency | 267 - 267 kHz |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Response time (fast) | 0.3 ms |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 1 ms |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Performance | |
|---|---|
| Game mode | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDCP version | 2.3 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 3.6 kg |
| Height (without stand) | 369 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| Weight (with stand) | 5.8 kg |
| Height (with stand) | 547 mm |
| Depth (with stand) | 215 mm |
| Width (with stand) | 615 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 7.9 kg |
| Package height | 446 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package width | 730 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| General | |
|---|---|
| Product family | TUF Gaming |
| Other features | |
|---|---|
| Motion blur reduction | Yes |