ASUS TUF Gaming A14 FA401EA-RG007W AMD Ryzen™ AI Max+ 392 Laptop 35.6 cm (14") WQXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black, Grey
Couldn't load pickup availability
- Drive your Windows 11 gaming experience with the Ryzen™ AI Max+ 392 processor
- AMD Radeon™ 8060S Graphics with unified memory architecture
- Lightweight 1.48kg , 1.69mm thick chassis, USB-C power delivery, and MIL-STD-810H durability
- Full upgradability with Dual M.2 2280 NVMe SSD slots
- Large rear exhaust vents keep internals cool and quiet
- AI enhancements with 50 TOPs for AMD Ryzen AI, Windows Copilot
One Chip, Infinite Potential
The beating heart of the A14 is the all-new AMD Ryzen™ AI Max+ 392 processor with Radeon™ 8060S Graphics. Putting a 12-core Zen 5 CPU with 40 compute units of RDNA 3.5 graphics into a single processor, this incredible piece of silicon marries powerful processing with gaming performance that rivals a dedicated GPU. Best of all, this chip draws significantly less combined power than a standard GPU and CPU configuration, allowing the A14 to stay cooler and last longer than its competitors.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black, Grey |
| Colour name | Jaeger Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI Max+ |
| Processor generation | AMD Ryzen AI Max 300 Series |
| Processor model | 392 |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| L3 cache | 64 MB |
| L2 cache | 12 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 122 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 8060S |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Bundled software | Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | No |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 73 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 200 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| DC-in jack | Yes |
| Required charging power (max) | 100 W |
| Required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.46 kg |
| Width | 311 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height (front) | 1.69 cm |
| Height (rear) | 1.99 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | A14 |
| Product family | TUF Gaming |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Accessories included | *Included accessories vary according to country and territory. Please check with your local ASUS retailer for details |
| Noise-canceling | Yes |
| Expansion slots | 2x M.2 PCIe |