ASUS ROG Zephyrus G16 GU606AP-TB002W Intel Core Ultra 9 386H Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
Couldn't load pickup availability
- • Enjoy effortless Windows 11 gaming and creating with an Intel® Core™ Ultra 9 processor 386H
- • Game and create with an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU
- • 2.5K OLED 240Hz/0.2ms Nebula Display, with VESA DisplayHDR True Black 500 support
- • ROG Intelligent Cooling tech, including a vapor chamber*, Tri-Fan Technology*, liquid metal, improved heatpipes and Arc Flow Fans™ 2.0 (*vary by model)
- • Ultra slim 1.49cm, 1.85kg 16-inch premium aluminium chassis with unique slash lighting design
- • Ample I/O support, USB Type-C with DP 2.1 and PD 3.0 support
Performance Meets Precision
Game and create on the go with the power of the all-new Zephyrus G16. Powered by Intel® Core™ Ultra 9 386H and an NVIDIA® GeForce® RTX 5070, this machine has true gaming and professional pedigree.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Eclipse Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Plastic |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2026 |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | OLED |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 1100 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Processor model | 386H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1600 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Maximum turbo power | 80 W |
| Processor base power | 25 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| GPU performance up to | 40 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Bundled software | Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | No |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 250 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12.5 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| DC-in jack | Yes |
| Required charging power (max) | 100 W |
| Required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.85 kg |
| Width | 354 mm |
| Depth | 246 mm |
| Height (front) | 1.49 cm |
| Height (rear) | 1.64 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | Zephyrus G16 |
| Product family | ROG |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |