ASUS ROG Zephyrus G16 GU605CM-QR027W Intel Core Ultra 7 255H Laptop 40.6 cm (16") 2.5K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core Ultra 7 255H (24MB Cache)
- 16" 2.5K 2560 x 1600 OLED, NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7)
- 16GB (7467MHz) LPDDR5x-SDRAM & 1000GB SSD
The Dawn of A New Age
The 2025 Zephyrus G16 and Windows 11 Pro make gaming, creation, and everything in between a breeze. Featuring an Intel® Core™ Ultra 9 processor 285H and up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU, this 16-inch machine can easily handle the latest games and cutting-edge creative software alike. The Zephyrus G16 can effortlessly transcribe voice notes into text documents, save valuable time during a video render, and play the latest AAA games at blazingly fast refresh rates. The future is here.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Eclipse Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2.5K |
| Panel type | OLED |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 3 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers; McAfee 30 days free trial |
| Bundled software | Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 200 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Required charging power (max) | 100 W |
| Required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.85 kg |
| Width | 354 mm |
| Depth | 246 mm |
| Height | 16.4 mm |
| Height (front) | 1.49 cm |
| Height (rear) | 1.64 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 4.73 kg |
| General | |
|---|---|
| Product series | Zephyrus G16 |
| Product family | ROG |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |