ASUS ROG Xbox Ally X RC73XA Handheld Gaming Console - AMD Ryzen Z2 Extreme, 1 TB SSD
Couldn't load pickup availability
- Power on directly into the Xbox full screen experience. Access Game Bar and more with the Xbox button
- Powered by the AMD Ryzen AI Z2 Extreme, the ROG Xbox Ally X plays AAA games smoothly, with an NPU that unlocks future AI experiences
- The ROG Xbox Ally X features a redesigned chassis with contoured grips inspired by Xbox, delivering balanced comfort
- Xbox gaming meets ROG engineering in the ROG Xbox Ally X: portable, powerful, and made for AAA gaming anywhere
- Powered by Windows 11, the ROG Xbox Ally X can access your full catelog to play all your games
- A Full HD 120Hz high-refresh rate display with FreeSyncTM Premium gives you a crystal-clear view of the action even in fast-paced games
Play Without Limits
The ROG Xbox Ally X is built for gaming and ready for your games, anytime and anywhere you play.
Play all your games at full power
Experience the latest PC titles and games included with Game Pass fueled by the power of Windows in the ROG Xbox Ally X
Stream from the cloud
Stream games directly from the cloud with Xbox Cloud Gaming (Beta) — no long installations, just instant play. (Requires Game Pass membership.).2
Access your Xbox anywhere
With Xbox Remote Play, stream games installed on your Xbox console — including Game Pass titles — straight to your ROG Xbox Ally X.1
Plug in. Power up.
Connect the ROG XG Mobile to unleash up to RTX 5090 Laptop GPU performance with more ports for expansion. Transform your Xbox Ally X into a desktop-class powerhouse.
| Performance | |
|---|---|
| Platform | ASUS ROG Xbox Ally |
| SSD form factor | M.2 |
| Processor architecture | AMD 3x Zen 5, 5x Zen 5c |
| Processor model | AMD Ryzen AI Z2 Extreme |
| Processor frequency | 3300 MHz |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Graphics processor | AMD Radeon Graphics |
| Internal memory | 24000 MB |
| Internal memory type | LPDDR5x |
| Fingerprint reader | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Operating system installed | Windows |
| Operating system version | Windows 11 Home |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Gaming control technology | Analogue |
| Gaming control function buttons | D-pad, Menu button, View button |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Shoulder buttons | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Buttons quantity | 17 |
| Colour name | Black |
| Display | |
|---|---|
| Display | LED |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Touch technology | Multi-touch |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Storage | |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| Built-in memory capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Depth | 121 mm |
| Height | 50.9 mm |
| Weight | 715 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Video game included | No |
| AC adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Introduction year | 2025 |