ASUS ROG Strix XG27UCGR computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
Couldn't load pickup availability
- 27-inch 4K (3840 x 2160) gaming monitor with versatile dual mode (4K @ 162 Hz or FHD @ 485 Hz)
- ASUS Fast IPS technology enables a 0.3ms response time (min.) for sharp gaming visuals with high frame rates
- ASUS Smart Pixel technology enhances every detail, delivering sharper, more vibrant visuals, even at lower resolutions
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC) technology enables ELMB together with variable refresh rate, eliminating ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- 95% DCI-P3 color gamut with ASUS advanced gray-scale tracking technology ensures smoother color gradation delivered and uniformity
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- USB Type-C with DP Alt mode, meaning that you can connect your device with clutter-free set-up
Utility Redefined
Elevate your gaming experience with the ROG Strix XG27UCGR, meticulously crafted for utility and performance. Immerse yourself with Frame Rate Boost, allowing the monitor to easily switch via hotkey to a 1080p 485 Hz mode for esports ready performance and lightning-fast 0.3ms response time (min.). Conquer challenges effortlessly with AI-powered features, and enhance your connectivity options with the inclusion of a versatile Type-C connection, ensuring you stay ahead while enjoying the convenience of modern connectivity.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | Fast IPS |
| Display brightness (peak) | 600 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Maximum refresh rate | 162 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.155 x 0.155 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.6 cm |
| Viewable size, vertical | 33.5 cm |
| Digital horizontal frequency | 27 - 255 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 162 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| sRGB coverage (typical) | 130% |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - -90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 40 - -40° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 20 - -5° |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | External |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 188 mm |
| Height (with stand) | 503 mm |
| Weight (with stand) | 6.8 kg |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 86 mm |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Weight (without stand) | 4.7 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package height | 460 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Other features | |
|---|---|
| Shadow control | Yes |
| Certification | TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 162Hz VESA AdaptiveSync Display 485Hz VESA DisplayHDR 400 AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible FSC MIX |