ASUS ROG Strix OLED XG34WCDMS computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD QD-OLED Black
Couldn't load pickup availability
- 34-inch WQHD QD-OLED 1800R monitor with 280Hz refresh rate and 0.03ms GTG response time
- RGB Stripe Pixel OLED panel with an RGB sub-pixel arrangement for sharp and clear text edges, accurate color reproduction, and higher-quality dynamic display performance
- BlackShield film increases the panel’s hardness for 2.5X better scratch resistance and boosts the perceived black level by up to 40% versus previous-gen QD-OLED panels
- VESA DisplayHDR 500 True Black compliance, 99% DCI-P3 gamut, true 10-bit color, and Delta E<2 color difference for astonishing HDR performance—perfect for photo and video editing
- ASUS OLED Care Pro with Neo Proximity Sensor precisely detects when a user is away and switches to a black screen to reduce the risk of burn-in
- DisplayWidget Center offers auto firmware updates and makes it easy to export and import settings to any device or copy pro streamers' configurations
- Extensive connectivity options include DisplayPort 1.4 DSC, HDMI 2.1, and USB-C with 15-watt Power Delivery
The ROG Strix OLED XG34WCDMS is a RGB OLED gaming monitor. It boasts a 34-inch 1800R-curved Tandem RGB QD-OLED display that redefines speed with an astonishing 280Hz refresh rate and ultra-responsive 0.03ms gray-to-gray (GTG) response time. A host of other innovative features include ROG RGB Stripe Pixel technology for crisp, clear text, BlackShield™ film for enhanced durability and deeper black hues, and ASUS OLED Care Pro to prevent panel burn-in. With extensive connectivity such as DisplayPort™ 1.4 DSC and USB-C® with Power Delivery, the XG34WCDMS delivers unparalleled gaming and content-creation experiences.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Display technology | QD-OLED |
| Touchscreen | No |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Panel type | OLED |
| Display brightness (peak) | 1300 cd/m² |
| Response time | 0.03 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1800R |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1500000:1 |
| Maximum refresh rate | 280 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.231 x 0.231 mm |
| Viewable size, horizontal | 80 cm |
| Viewable size, vertical | 33.7 cm |
| Digital horizontal frequency | 89 - 463 kHz |
| Digital vertical frequency | 60 - 280 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 25 - -25° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 20 - -5° |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 34 kWh |
| Power consumption (typical) | 34 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 812.8 mm |
| Depth (with stand) | 180.4 mm |
| Height (with stand) | 545.3 mm |
| Weight (with stand) | 7.4 kg |
| Width (without stand) | 812.8 mm |
| Depth (without stand) | 107.9 mm |
| Height (without stand) | 373.3 mm |
| Weight (without stand) | 5.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 812.8 mm |
| Package depth | 107.9 mm |
| Package height | 356.5 mm |
| Package weight | 10.3 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | ROG Strix OLED |
| Other features | |
|---|---|
| Brand specific technologies | ASUS OLED Care |