ASUS ROG Phone 8 AI2401-12G256G-BK-UK 17.2 cm (6.78") Dual SIM Android 14 5G USB Type-C 12 GB 256 GB 5500 mAh Black
Couldn't load pickup availability
- 17.2 cm (6.78") 2400 x 1080 pixels Gorilla Glass
- Snapdragon 8 Gen 3 3.3 GHz
- 12 GB 256 GB
- 5G Dual SIM NanoSIM
- 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.3 Near Field Communication (NFC)
- Triple camera 50 MP 13 MP 32 MP
- 5500 mAh Wireless charging
- Android 14
BEYOND GAMING
Step into the future of mobile gaming with the revolutionary and reimagined ROG Phone 8, an unprecedented blend of pure gaming prowess and everyday elegance: it’s a cutting-edge gaming phone that’s also a true premium phone. It’s powered by the Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform, with our enhanced thermal design for unparalleled performance. Feast your eyes on the 6.78-inch Samsung AMOLED with LTPO technology and up to 2500 nits peak brightness, and capture moments like a pro with the 6-Axis Hybrid Gimbal Stabilizer-equipped camera, which also has a 3x telephoto lens. Stay powered effortlessly and elevate your gaming and lifestyle with one extraordinary device.
| Display | |
|---|---|
| Brand specific technologies | Always-on display |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display brightness | 1600 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 2500 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Panel type | AMOLED |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.78") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 8 Gen 3 |
| Processor family | Snapdragon |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | Not supported |
| RAM type | LPDDR5X |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| RAM capacity | 12 GB |
| Camera | |
|---|---|
| Image stabilizer | Yes |
| Video stabilizer | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p, 4320p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1280x720@60fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps, 7680x4320@24fps |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera pixel size | 1.4 µm |
| Front camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Third rear camera focal length | 6.53 cm |
| Second rear camera focal length | 1.27 cm |
| Rear camera focal length | 2.38 cm |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Third rear camera pixel size | 1.4 µm |
| Rear camera pixel size | 2 µm |
| Rear camera aperture number | 1.9 |
| Third rear camera resolution (numeric) | 32 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Rear camera type | Triple camera |
| Network | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MIMO | Yes |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1500,1700,1800,1900,2000,2100,2300,2500,2600,3500,3600 MHz |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| Frequency band | Tri-band |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HID, OPP, PAN |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Yes |
| 5G standard | Sub6 SA/NSA |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| 3G standards | CDMA, DC-HSPA+, HSPA+, WCDMA |
| SIM card type | NanoSIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Colour name | Phantom Black |
| Product colour | Black |
| Form factor | Bar |
| Performance | |
|---|---|
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Graphics card | Adreno 750 |
| Fast charging technology | Quick Charge 5 |
| Wireless charging | Yes |
| Video call | Yes |
| Navigation | |
|---|---|
| Electronic compass | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Android 14 |
| Platform | Android |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 5500 mAh |
| General | |
|---|---|
| Product family | ROG Phone |
| Product series | 8 |
| Power | |
|---|---|
| Required charging power (max) | 65 W |
| Sensors | |
|---|---|
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 163.8 mm |
| Depth | 9.1 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Weight | 225 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Protective case | Yes |
| Warranty card | Yes |
| AC adapter included | Yes |