ASUS ProArt P16 H7606WX-SE001W Copilot+ PC Laptop 40.6 cm (16") Touchscreen WQUXGA 64 GB LPDDR5x-SDRAM 4 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5090 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Black
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
- AMD Ryzen™ AI processor
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU
- Dedicated neural processing unit
- 16” 4K OLED 16:10 display
- 64GB memory
- 4TB SSD storage
- ASUS DialPad
- USB4 Type-C
Master Your Creative Workflow
Unleash your creative potential with ProArt P16, the ultimate creator laptop built for studio and on-the-go production. Powered by the AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 processor with a 50 TOPS NPU and up to GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU, it delivers unmatched performance for demanding workflows. The ASUS Lumina Pro OLED display offers stunning color accuracy, visual clarity, seamless motion and eye care for exceptional visuals. With Copilot+ PC capabilities, NVIDIA® RTX AI acceleration, and exclusive ASUS AI tools like StoryCube and MuseTree, ProArt P16 empowers you to create smarter, faster, and more intuitively than ever.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Colour name | Nano Black |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WQUXGA |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| L3 cache | 24 MB |
| L2 cache | 12 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 80 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 4 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 4 TB |
| Number of SSDs installed | 2 |
| SSD capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 890M |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Bundled software | 6-Month GoPro Premium+ Subscription 3-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 240 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.95 kg |
| Width | 354.9 mm |
| Depth | 246.9 mm |
| Height (front) | 1.49 cm |
| Height (rear) | 1.83 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | P16 |
| Product family | ProArt |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |