ASUS ExpertBook B3 Flip B9406CA-U731X Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 356H Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen WQXGA+ 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Grey
iFrame
£2,046.99
Couldn't load pickup availability
- Work Laptop Clamshell Grey
- Intel Core Ultra 7 356H Processor cores: 16
- Touchscreen 35.6 cm (14") WQXGA+ 2880 x 1800 pixels OLED LED backlight 16:10
- 32 GB LPDDR5x-SDRAM
- 1 TB SSD
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 6.0
- Lithium-Ion (Li-Ion) 70 Wh 90 W
- Windows 11 Pro 64-bit
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Jet Fog |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Ceraluminum |
| Housing material | Ceraluminum |
| Market positioning | Work |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WQXGA+ |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 600 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 3) |
| Processor model | 356H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.9 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1500 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Maximum turbo power | 80 W |
| Processor base power | 25 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| GPU performance up to | 40 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Dolby Atmos |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.5 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 90 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 4.5 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Required charging power (max) | 90 W |
| Required charging power (min) | 80 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Certification | US MIL STD 810H military grade standard (24 procedures) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.1 kg |
| Width | 310.9 mm |
| Depth | 212.8 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.64 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | B3 Flip |
| Product family | ExpertBook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Bag included | Yes |