ASUS ExpertBook B3 Flip B3402FVA-EC2135X Intel Core 7 150U Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core 7 150U (12MB Cache)
- 14" Full HD 1920 x 1080 Touch
- 16GB DDR4-SDRAM & 512GB SSD
Maximum flexibility anytime, anywhere
ASUS ExpertBook B3 Flip is built to embrace the new normal, empowering you to work or learn flexibly and effortlessly — anytime and anywhere. Its versatile 360°-flippable design and handy garaged stylus1 enables total flexibility, empowering use in diverse settings and scenarios. It’s also engineered with two-way AI noise-cancelation technology to ensure distraction-free communications at both ends of online conversations, at home, in the office or on the move. For better everyday hygiene, it’s treated with features ASUS Antibacterial Guard2,3 — inhibiting the growth of bacteria by up to 99%. It even has the latest 4G LTE4 and WiFi 6E5 technologies, ensuring safe, secure and speedy mobile connectivity is easier than ever.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Black |
| Colour name | Star Black |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display back cover material | Aluminium |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Work |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 150U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.8 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor socket | BGA 1744 |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Processor base power | 15 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | NumberPad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Copilot+ PC | No |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Required charging power (max) | 65 W |
| Required charging power (min) | 55 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Certification | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.61 kg |
| Width | 329 mm |
| Depth | 239.9 mm |
| Height (front) | 1.92 cm |
| Height (rear) | 1.95 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | B3 Flip |
| Product family | ExpertBook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |