ASUS Chromebook CZ11 Flip CZ1104FM4A-NS0029 MediaTek Kompanio Kompanio 540 29.5 cm (11.6") Touchscreen HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS UK English Grey
Couldn't load pickup availability
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 540 processor
- Arm Mali-G57 MC2 graphics
- 4 GB memory
- 64 GB eMMC
- Military-grade reliability
- HD (1366 x 768) 16:9 display
- 5MP World-Facing Camera
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 Flip stands out as a durable and valuable laptop tailored for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Featuring a 360°-flippable design and an 11.6-inch display with TÜV-certified technology1, the laptop not only enhances the visual experience but also prioritises eye protection. The laptop boasts up to 17 hours of battery life3 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Mineral Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display back cover material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Educational |
| Certified refurbished | No |
| Rugged design | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 50% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
| Processor model | Kompanio 540 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G57 MC2 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 8.4 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Copilot+ PC | No |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Required charging power (max) | 45 W |
| Required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix, ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | CZ11 Flip |
| Product family | Chromebook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |