ASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM4A-MZ0055 MediaTek Kompanio 540 29.5 cm (11.6") HD 8 GB LPDDR5x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS UK English Grey
Couldn't load pickup availability
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 540 processor
- Arm Mali-G57 MC2 graphics
- 8 GB memory
- 64 GB eMMC
- Military-grade reliability
- ASUS Antimicrobial Guard
- HD Webcam
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology3, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life4 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Mineral Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 50% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Kompanio 540 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G57 MC2 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Required charging power (max) | 45 W |
| Required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | CZ11 |
| Product family | Chromebook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |