ASUS Chromebook CM14 CL1405CM4A-S60124 MediaTek Kompanio 540 Laptop 35.6 cm (14") Full HD 8 GB LPDDR5x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS UK English Grey
Couldn't load pickup availability
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 540 (1MB Cache, 2GHz)
- 14" Full HD 1920 x 1080
- 8GB LPDDR5x-SDRAM & 64GB eMMC
Style That Works
Take a closer look at the ASUS Chromebook CM14, a helpful laptop that is always ready for work or play, wherever you are. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the four stylish colors and let this lightweight, user-friendly marvel level up your lifestyle.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Pure Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display back cover material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Kompanio 540 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G57 MC2 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Required charging power (max) | 45 W |
| Required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.37 kg |
| Width | 324.5 mm |
| Depth | 214.4 mm |
| Height | 19.9 mm |
| General | |
|---|---|
| Product series | CM14 |
| Product family | Chromebook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |