Asrock X870E Taichi OCF AMD X870E Socket AM5 ATX
Couldn't load pickup availability
- AMD Socket AM5 AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series
- PC ATX AMD X870E 5.1 channels
- DDR5-SDRAM 2 DIMM Maximum internal memory: 128 GB
- Micro SATA III, M.2 RAID support
- BIOS type: UEFI AMI 512 Mbit
- 5 Gigabit Ethernet Wi-Fi Wi-Fi 7 (802.11be) Bluetooth 5.4
X870E Taichi OCF is the ultimate overclocking motherboard, designed for pros pushing limits with LN2. It delivers extreme power, precise tuning, and record-breaking DDR5 and CPU overclocking potential.
Taichi Revolution
Comes to AM5
ASRock flagship Taichi lineup now unifies water cooling, extreme overclocking, and creator platforms under one brand.
Marking the debut of X870E Taichi OCF, ASRock expands the X870 lineup and continues to grow the Taichi family on the AM5 platform.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Memory | |
|---|---|
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
|---|---|
| Supported storage drive interfaces | Micro SATA III, M.2 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 2 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Front panel audio connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 2 |
| 12V power connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 1 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8126 |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 512 Mbit |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Antenna included | Yes |
| Cables included | SATA |