Apple MacBook Pro CTO 14", Silver, M5 (10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine), 32GB unified memory, 2TB SSD storage, Backlit Magic Keyboard with Touch ID - Norwegian, Nano-texture display
£2,655.99
Couldn't load pickup availability
- M5, M5 Pro, and M5 Max. One big, powerful family
- A powerful platform for artificial intelligence. Smart to the core
- Longest battery life ever in a Mac. Up to 24 hours. Hit the road, Mac
- macOS Tahoe. Stunning new design with Liquid Glass, intuitive productivity tools, and a reimagined Spotlight
- Live Activities and the Phone app. Stay in touch without touching your phone.
MacBook Pro
Fast runs in the family.
Now with M5, M5 Pro, and M5 Max.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Touchscreen | No |
| Display technology marketing name | Liquid Retina XDR |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Display glass type | Nano-texture glass |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 1000 cd/m² |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Pixel density | 254 ppi |
| True Tone technology | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Extreme Dynamic Range (XDR), High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| ProMotion technology | Yes |
| Number of external displays supported | 2 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 5th Gen |
| Processor model | M5 |
| Processor cores | 10 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Spatial audio | Yes |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Number of microphones | 3 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Smart framing | Center Stage |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 3 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Yes |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Voice control | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 6.9 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Trackpad |
| Keyboard language | Norwegian |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pressure sensing trackpad | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | macOS Tahoe |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather |
| Apple Intelligence | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| Brand specific technologies | Wide color (P3) |
| Accessibility features | Closed Captions, Switch Control, Voice Control, VoiceOver, Zoom, Motion & display and text settings, Accessibility Reader, Live Captions, Live Speech, Personal Voice |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 72.4 Wh |
| Browsing time (Wi-Fi) | 16 h |
| Continuous video playback time | 24 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Required charging power (max) | 96 W |
| Required charging power (min) | 60 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.55 kg |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 61.2 mm |
| Package depth | 356.8 mm |
| Package height | 263.8 mm |
| Package weight | 2.34 kg |
| General | |
|---|---|
| Product series | (M5, 2026) |
| Product family | MacBook Pro |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to MagSafe 3 |
| Other features | |
|---|---|
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
| Warranty period | 1 year(s) |