Apple MacBook Air CTO 13", Sky Blue, M5 (10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine), 32GB unified memory, 4TB SSD storage, Backlit Magic Keyboard with Touch ID - Russian
£2,705.99
Couldn't load pickup availability
- The M5 chip isn’t just an upgrade, it’s a game changer, delivering phenomenal performance. Prepare for liftoff
- Up to 18 hours of battery life. Won’t call it a day until you do
- A powerful platform for AI. And Apple Intelligence is built right in. Now that’s smart
- 512GB of storage and 16GB of unified memory. Superfast straight out of the box
- macOS Tahoe features a stunning new design with Liquid Glass, intuitive productivity tools, and a reimagined Spotlight. Fast just flows
- With powerful Continuity features, all your Apple devices work together seamlessly, so you can get things done faster and more efficiently
MacBook Air
Might takes flight.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 34.5 cm (13.6") |
| Display resolution | 2560 x 1664 pixels |
| Touchscreen | No |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Pixel density | 224 ppi |
| True Tone technology | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Number of external displays supported | 2 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 5th Gen |
| Processor model | M5 |
| Processor cores | 10 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 4 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 4 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Spatial audio | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 3 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Thread networking technology | Yes |
| Wireless networking chip | Apple N1 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Yes |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Repairability index | 6.8 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Trackpad |
| Keyboard language | Russian |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pressure sensing trackpad | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | macOS Tahoe |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather |
| Apple Intelligence | Yes |
| Processor special features | |
|---|---|
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| Brand specific technologies | Wide color (P3) |
| Accessibility features | VoiceOver, Zoom, Voice Control, Switch Control, Closed Captions, Live Captions, Accessibility Reader, Live Speech, Motion & display and text settings, Personal Voice |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 53.8 Wh |
| Continuous video playback time (streamed) | 18 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Required charging power (max) | 72 W |
| Required charging power (min) | 30 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.23 kg |
| Width | 304.1 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 11.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 55.4 mm |
| Package depth | 335.5 mm |
| Package height | 244.8 mm |
| Package weight | 1.65 kg |
| General | |
|---|---|
| Product series | (M5, 2026) |
| Product family | MacBook Air |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to MagSafe 3 |
| Other features | |
|---|---|
| Video formats supported | HEVC, H.264, AV1, ProRes |
| Warranty period | 1 year(s) |