APC Symmetra LX 9 Battery Tower XR Frame, 230V uninterruptible power supply (UPS)
£1,847.99
Couldn't load pickup availability
Includes: Installation guide, User Manual
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 9 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | BSMI,EN 50091-1,EN 50091-2,EN 60950,IEC 60950, VCCI, VDE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 87.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 119.1 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 599 x 997 x 914 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 726 x 602 mm |