APC Empty Battery Cabinet, 1500mm wide
£2,794.99
Couldn't load pickup availability
- Empty battery cabinet for use with VRLA batteries
- Battery breaker kit sold separately
- Batteries sold separately
- Compatible with Easy UPS 3S Pro
- Compatible with Galaxy VM/VL/VXL
Empty battery cabinet for use with third party batteries. Battery breaker kit is required (sold separately).
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| Product colour | White |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1500 mm |
| Depth | 854 mm |
| Height | 1970 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1500 mm |
| Package depth | 854 mm |
| Package height | 1970 mm |
| Package weight | 390 kg |