AMD Radeon PRO W7900 Dual Slot 48 GB GDDR6
Couldn't load pickup availability
- AMD Radeon PRO W7900 48 GB GDDR6
- 12288 x 6912 pixels 348 bit 864 Gbit/s PCI Express x16 4.0
- DisplayPorts quantity: 3
- DirectX version: 12 Ultimate OpenGL version: 4.6
- 295 W 2x 8-pin
AMD Software: PRO Edition
Gain access to a modern UI design from the ground up for the needs of professional users.
AMD Radeon™ ProRender
A powerful physically-based rendering engine that enables creative professionals to produce stunningly photorealistic images.
Certified Applications
Certification assures engineers, designers, and animators that AMD Radeon™ PRO Graphics deliver a stable and high performance workstation graphics environment on both Windows and Linux® platforms.
AMD Remote Workstation
Your workstation virtually anywhere.
AMD Software: PRO Edition
AMD's powerful and reliable professional-grade graphics software designed to unleash your creativity.
AMD Radeon™ VR Ready Creator
Empowering VR content creators with amazingly powerful and capable development tools.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon PRO W7900 |
| Maximum resolution | 12288 x 6912 pixels |
| Compute units | 96 |
| AI accelerators | 192 |
| Infinity cache | 96 MB |
| Ray accelerators | 96 |
| Lithography | 5 nm |
| Stream processors | 6144 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 48 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 348 bit |
| Data transfer rate | 864 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Peak Single Precision Matrix (FP32) performance | 61.3 TFLOPS |
| Peak Half Precision (FP16) performance | 123 TFLOPS |
| Peak INT4 performance | 123 TOPs |
| Peak INT8 Performance | 245 TOPs |
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| OpenCL version | 2.1 |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Video formats supported | AV1, HEVC/H.265, H.264 |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Number of slots | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 750 W |
| Power consumption (typical) | 295 W |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Length | 280 mm |