Acer PL2520 DLP Projector - Full HD (1920 x 1080), 16:9, 6000 Lumens, 50,000:1 Contrast Ratio
iFrame
£1,848.99
Couldn't load pickup availability
- Business Large venue projector White
- DLP 6000 ANSI lumens
- Lamp 20000 h
- 1080p (1920x1080) 16:9 50000:1
- Screen size compatibility: 558.8 - 7620 mm (22 - 300") Number of colours: 1.07 billion colours
- Focus: Manual Zoom capability
- Ethernet LAN
- Built-in speaker(s) 15 W
- AC 245 W
| Projector | |
|---|---|
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Horizontal synchronization (min) | 15 kHz |
| Horizontal synchronization (max) | 100 kHz |
| Vertical synchronization (min) | 24 kHz |
| Vertical synchronization (max) | 120 kHz |
| Horizontal scan range | 15 - 100 kHz |
| Vertical scan range | 24 - 120 Hz |
| Uniformity | 85% |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projection distance | 1 - 8 m |
| Screen size compatibility | 558.8 - 7620 mm (22 - 300") |
| Supported aspect ratios | 4:3, 16:9 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 50000:1 |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Projection technology | DLP |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Light source | |
|---|---|
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 88 W |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Service life of light source | 20000 h |
| Light source type | Lamp |
| Lens system | |
|---|---|
| Offset | 154% |
| Throw ratio | 1.2 - 2.04 |
| Optical zoom | 1.7x |
| Digital zoom | 2x |
| Zoom ratio | 1.7:1 |
| Zoom type | Manual |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 17.63 - 27.9 mm |
| Focus | Manual |
| Video | |
|---|---|
| Full HD | Yes |
| Analog signal format system | NTSC 3.58, NTSC 4.43, PAL B, PAL D, PAL G, PAL I, PAL M, PAL N, SECAM B, SECAM D, SECAM G, SECAM K, SECAM K1, SECAM L |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Serial interface type | RS-232 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b/2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Noise level | 33 dB |
| Multimedia | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 15 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Market positioning | Business |
| Product type | Large venue projector |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (economy mode) | 215 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 245 W |
| Power source | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 108 mm |
| Depth | 265 mm |
| Width | 374 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | HDMI, Power |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |