Vision TC-PSTRP4UK power extension 1.8 m 4 AC outlet(s) Indoor White
Couldn't load pickup availability
- 1.8 m AC outlet types: Type G (BS 1363) Power plug type: Type G
- Indoor
- On/off switch
- Overload protection
- 4 AC outlet(s)
- White
Power Strip 4-Socket UK
Four UK sockets
Overload protection
Housing made of flame retardant polycarbonate
1.8 m power cable with 0.7656 mm standard copper wire
50 micron nickel-plated phosphor bronze connecting strips
Internal wiring 1 mm2 copper wire
AC 230 V
White
| Features | |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| Protection features | Overload protection |
| Illuminated on/off switch | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type G |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Cable length | 1.8 m |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 31 mm |
| Depth | 66 mm |
| Width | 275 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD), RoHS, WEEE |