MSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Couldn't load pickup availability
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Core Clock:
- Extreme Performance: 2557 MHz (MSI Center)
- Boost: 2542 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow
- Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred
- Core Pipe feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management
- Metal Backplate: A sturdy metal backplate strengthens the graphics card while the airflow vent design reduces excess heat
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 6144 |
| Processor boost clock speed | 2542 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 192 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | MSI TORX FAN 5.0 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| SFF ready | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 650 W |
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 774 g |
| Length | 236 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 126 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.15 kg |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |