Apple iPhone 16e 15.5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G USB Type-C 128 GB White
iFrame
£542.99
Couldn't load pickup availability
- Beautiful, durable design. Built to last
- Built for Apple Intelligence. Powered by A18, the latest‑generation chip
- Supersized battery life. Up to 26 hours of video playback
- 48MP Fusion camera. All you need. For all you shoot
- iOS 18. Customize. Stylize. Mesmerize
Latest iPhone. Greatest price.
Built for Apple Intelligence.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 15.5 cm (6.1") |
| Display resolution | 2532 x 1170 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Display technology marketing name | Super Retina XDR |
| Panel type | OLED |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Maximum display brightness (HDR) | 1200 cd/m² |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Oleophobic coating | Yes |
| Brand specific technologies | Haptic touch, True Tone, Wide color (P3) |
| Pixel density | 460 ppi |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor family | Apple |
| Processor model | A18 |
| Processor cores | 6 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Storage | |
|---|---|
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Camera | |
|---|---|
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Rear camera aperture number | 1.6 |
| Rear camera focal length | 2.6 cm |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera flash | No |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@120fps, 1920x1080@240fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Video recording modes | 1080p, 2160p |
| Auto focus | Yes |
| Face detection | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Video stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Image stabilizer | Yes |
| Photonic Engine | Yes |
| Stereo recording | Yes |
| QuickTake video | Yes |
| Portrait Lighting | Yes |
| Deep Fusion | Yes |
| Night mode | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Wind noise reduction | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Audio zoom | Yes |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| Network | |
|---|---|
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 3G standards | HSPA+, UMTS |
| 5G standard | NR, Sub6 |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Frequency band | Penta-band |
| iBeacon | Yes |
| AirPlay | Yes |
| MIMO | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Subscription | |
|---|---|
| Subscription type | No subscription |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Messaging | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Yes |
| Yes | |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Bar |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Waterproof up to | 6 m |
| Protection features | Dust resistant, Splash proof, Water resistant |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Performance | |
|---|---|
| Video call | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Graphics card cores | 4 |
| Crash detection | Yes |
| Emergency SOS (satellite) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Face recognition | Yes |
| Accessibility features | AssistiveTouch, Closed Captions, Eye Tracking, Live Captions, Live Speech, Magnifier, Personal Voice, Real-time text (RTT), Spoken Content, Switch Control, Teletype (TTY), Type to Siri, Vocal Shortcuts, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Roadside assistance | Yes |
| Wide Spectrum | Yes |
| Voice isolation | Yes |
| Spatial audio | Yes |
| Action button features | Accessibility, Camera, Controls, Flashlight, Focus, Magnifier, Recognize Music, Shortcut, Silent mode, Translate, Voice Memo, Visual Intelligence |
| Action button | Yes |
| Screen sharing | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Voice commands | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Navigation | |
|---|---|
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| NavIC | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Speakers | stereo |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC |
| Software | |
|---|---|
| Platform | iOS |
| Operating system installed | iOS 18 |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Apple Intelligence | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Bundled software | Apple Store, App Store, Books, Calculator, Calendar, Camera, Clips, Clock, Compass, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Fitness, Freeform, GarageBand, Health, Home, iMovie, iTunes Store, Keynote, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Stocks, Tips, Translate, TV, Voice Memos, Wallet, Watch, Weather |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 90 h |
| Continuous video playback time (streamed) | 21 h |
| Continuous video playback time | 26 h |
| General | |
|---|---|
| Product series | 16e |
| Product family | iPhone |
| Endurance | |
|---|---|
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 2460 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | C |
| Repairability class | C |
| Power | |
|---|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| Required charging power (min) | 4.5 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Required charging power (max) | 26 W |
| Sensors | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 167 g |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Height | 146.7 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Other features | |
|---|---|
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Repairability index | 7.9 |