T1A Lenovo ThinkPad X13 Gen 1 Refurbished Intel® Core™ i5 i5-10310U Laptop 33.8 cm (13.3") 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro UK English Black
£256.99
Couldn't load pickup availability
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery).
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 60%.
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance. The keyboard has been refurbished with keyboard stickers, which may cause the backlight to be slightly different than normal. This does not affect the functionality of the keyboard.
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of the box.
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing.
BARGA1N+ are premium refurbished business machines that have visible signs of use. The original cost was up to 70% more than the price you pay today.
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 4 |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker power | 1 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Docking connector | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |