T1A DELL Latitude 5420 Intel® Core™ i5 i5-1145G7 Laptop 35.6 cm (14") Full HD 8 GB 256 GB SSD Windows 11 Pro UK English Silver
£192.99
Couldn't load pickup availability
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery).
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 50%.
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance. The keyboard has been refurbished with keyboard stickers, which may cause the backlight to be slightly different than normal. This does not affect the functionality of the keyboard.
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of the box.
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing.
BARGA1N are premium refurbished business machines that have very visible signs of use. The original cost was up to 70% more than the price you pay today.
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 4 |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Software | |
|---|---|
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |