Samsung Chromebook Galaxy Go Intel Celeron N4500 4GB RAM 64GB eMMC 14" ChromeOS Silver
Couldn't load pickup availability
- 180° hinge for all-round teamwork
- Work on the go
- Military-grade toughness
- Stay on top of your day
Take it wherever learning takes you
Featuring a slim design, Galaxy Chromebook Go makes for a perfect fit for on-the-go learners. Made for mobility, in a timeless silver hue, it's ready to go wherever learning takes you.
Tough enough to take knocks, drops and spills
Having passed several of the MIL-STD-810G tests, Galaxy Chromebook Go pushes learning forward however tough the environment gets. Sturdy and shock-resistant, with reliable features like the spill-resistant keyboard, it is built to last and protect in classrooms and beyond.
180° hinge for all-round teamwork
Sharing e-books, digital handouts and creative learning apps is made easy, with the help of Galaxy Chromebook Go's 180-degree hinge allowing for screen viewing from multiple vantage points.
Keep exploring with Wi-Fi 6
Galaxy Chromebook Go's Wi-Fi CERTIFIED 6™-enabled connectivity delivers high data rates, increased capacity, and performance in learning environments with many connected devices.
Power through study, play and everything in between
Even a full day of classes is no problem with Galaxy Chromebook Go's battery life lasting up to 12 hours on a single charge. You can conveniently charge up other Galaxy devices such as a mobile phone and tablet with the universal USB-C charger provided with the device.
More ports, more possibilities
Designed with a wide range of up-to-date technologies in mind, Galaxy Chromebook Go is equipped with various ports including the USB Type-C, USB 3.2, earjack and memory card slot for supporting multiple screen viewing, multimedia apps, external storage, and more that expand learning opportunities.
Better together with Chromebook
Phone Hub
Directly control your Android phone.
Better together with Chromebook
Wi-Fi Sync
Wi-Fi network with Android phone.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor model | N4500 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Flash drive interface | Flash |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | No |
| Numeric keypad | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard type | Island-type keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Bundled software | ※ Software can be changed without notice. |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel 64 | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Idle States | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 42.3 Wh |
| Battery life (max) | 12 h |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.45 kg |
| Width | 327.1 mm |
| Depth | 225.6 mm |
| Height | 15.9 mm |
| Width (imperial) | 32.7 cm (12.9") |
| Depth (imperial) | 22.6 cm (8.88") |
| Height (imperial) | 1.6 cm (0.63") |
| General | |
|---|---|
| Product family | Chromebook |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
|---|---|
| Speakers | Stereo Speakers |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 41.1 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |