MSI Katana 17 B12UDXK-071UK Intel® Core™ i5 i5-12450H Laptop 43.9 cm (17.3") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 3050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home
- Intel Core i5-12450H (12MB Cache)
- 43.9 cm (17.3") Full HD 1920 x 1080, NVIDIA GeForce RTX 3050 (6GB GDDR6)
- 16GB (4800MHz) DDR5-SDRAM (2 x 8) & 1000GB SSD
Protect your honor and defeat the enemies. Awaken your inner power and inherit the will of the Dragon. In your hands is the Dragon's Blade, flowing with ancient power, and engraved with runes of wind. Strike down any foe that stands in your way with the legendary blade Katana 17 B12U.
REINVENTING MULTI-CORE ARCHITECTURE
Katana 17 B12U equips the latest 12th Gen. Intel® Core™ i7 processor, features with performance and efficiency cores, providing unprecedented boost in multitasking works and heavy games.
GEFORCE RTX™ 30 SERIES LAPTOPS
THE ULTIMATE PLAY
NVIDIA® GeForce RTX™ 30 Series Laptop GPUs power the world’s fastest laptops for gamers and creators. They’re built with Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture—to give you the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features like NVIDIA DLSS. Plus, Max-Q Technologies unleash the power of AI to make thin, high-performance laptops that are faster and better than ever.
BOOST PERFORMANCE WITH AI
NVIDIA DLSS gives games a speed boost with uncompromised image quality. Crank up the settings and resolution for an even better visual experience.
MORE IMMERSIVE EXPERIENCES
Ray Tracing is the holy grail of graphics. It simulates how light behaves in the real-world to produce the most realistic and immersive graphics for gamers and creators - and runs fast thanks to 2nd gen RT Cores.
OPTIMIZED POWER AND PERFORMANCE
NVIDIA Max-Q is a suite of technologies powered by AI that optimize laptops to deliver high performance in thin form factors.
LIGHTNING FAST AND SMOOTH DISPLAY
Never miss a shot with the striking visuals and smooth refresh rate of the 144Hz IPS-level display.
LIGHT UP WITH GAMING STYLE
The Katana Series is equipped with a 4-Zone RGB Keyboard with the lightened WASD and specially-designed keycaps. Enjoy the colorful light that shines like pulse energy giving you an immersive gaming experience with style!
REFORGED COOLING SOLUTION
WITH CPU&GPU SHARED-PIPE DESIGN
Introduction the new Shared-Pipe design, the heat pipe which attached on both CPU and GPU. Shared-Pipe can improve the thermal capability, especially releasing the CPU performance! With MSI Cooler Boost 5, gamers can explore the increasingly complex game world freely.
STRIKE FASTER
Accelerate performance on all levels with faster memory read/write speed on DDR5 memory.
LIKE MAGIC LOADING SPEED
With extremely high performance and up to 7.88 GB/s bandwidth, the PCIe Gen 4 allows users to load up any game and task with lighting fast speeds.
THE WAY MUSIC SHOULD BE
Immerse yourself in lossless music and enjoy the premium sound quality with Hi-Resolution Audio.
ELEVATE YOUR AUDIO
Experience audio the way it was intended and share it with Nahimic in-game 3D surround & Sound Sharing via Bluetooth.
GET ALL THE BUFFS
The exclusive MSI Center helps you control and customize your MSI laptop the way you want.
MSI APP Player
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-12450H |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Configurable TDP-down | 35 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53.5 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 180 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.6 kg |
| Width | 398 mm |
| Depth | 273 mm |
| Height | 25.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 528 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 329 mm |
| General | |
|---|---|
| Product series | 17 |
| Product family | Katana |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |