Lenovo V145 AMD A6 A6-9225 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Black
Couldn't load pickup availability
- No OS
- AMD A6 7th Gen A6-9225 (1MB Cache, 2.6GHz)
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 TN
- 8GB (1866MHz) DDR4-SDRAM & 256GB SSD
Meet the V145 15" laptop, designed to make your everyday business better. Improve productivity and efficiency with its robust AMD processor and graphics, keep your data safe with professional-level encryption, and give your employees the comfort of its ergonomic features—wrapped up in a chassis with a sharp, clean, professional look.
IT will thank you
The V145’s productivity, security, and reliability are a gift to your IT department. Impressive AMD performance and multiple ports will satisfy your employees, reducing complaints to IT. And IT is bound to feel confident about its data and password encryption and great reliability and durability.
Productivity booster
Watch productivity soar, thanks to this laptop’s 7th Generation AMD accelerated processing units, abundant memory, and optional AMD Radeon™ discrete graphics. Optional dual-drive storage will let you combine the best of solid state and hard disk drives, while the gapless keyboard curtails dust build-up, improving the V145’s life expectancy.
Data guardian
Keep your business data safe with the V145’s Software (SW) Trusted Platform Module (TPM). Together with Windows 10 Pro Bitlocker is set Off by default, which can be turned on by customer.
Comfort keeper
The full-sized ergonomic keyboard and number pad are comfortable to use, as well as spill-resistant. The large one-piece touchpad is convenient and comfortable. And the optional antiglare FHD (1920 x 1080) display helps reduce eye strain.
Connections galore
You can use a host of peripherals, thanks to the V145’s array of ports. Stay connected online with its AC WiFi and Bluetooth 4.1, and have clear videoconference connections with its HD camera and Dolby Audio speakers.
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Business |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display surface | Matt |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | TN |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache | 1 MB |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor model | A6-9225 |
| Processor generation | 7th Generation AMD A6-Series APUs |
| Processor family | AMD A6 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive type | DVD±RW |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | AMD Radeon R4 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in subwoofer | No |
| Speaker power | 1.5 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| WWAN | Not installed |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Antenna type | 1x1 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | No |
| Battery | |
|---|---|
| Battery life (max) | 5 h |
| Battery capacity | 30 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Power | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| Security | |
|---|---|
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 22.7 mm |
| Depth | 253.4 mm |
| Width | 375.6 mm |
| Weight | 2.1 kg |