Lenovo 300e 2nd Gen (AMD) AMD 3000 3015e Hybrid (2-in-1) 29.5 cm (11.6") Touchscreen HD 4 GB DDR4-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Pro Black
Couldn't load pickup availability
- Windows 10 Pro 64-bit
- AMD 3000 3015e (1.2GHz)
- 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768 IPS Touch
- 4GB (1600MHz) DDR4-SDRAM & 64GB eMMC
Flexible & interactive, just like the classroom
Our 11.6" 300e Chromebook 2nd Gen AST offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they’re used to interacting with most devices—through touch..
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Black |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Educational |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 50% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD 3000 |
| Processor model | 3015e |
| Processor cores | 2 |
| Processor boost frequency | 2.3 GHz |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | No |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Battery life (max) | 14.3 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.35 kg |
| Width | 290 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 20.9 mm |