ASUS Vivobook S16 M3607GA-SH004W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen AI 7 445 (2GHz)
- 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 OLED
- 32GB DDR5-SDRAM (1 x 16) & 1000GB SSD
More Intelligent, More Productive, More Secure
Experience effortless productivity with the ASUS Vivobook S16, your ideal companion for everyday life. Whether for work, study, or play, this ASUS Copilot+ PC helps you power through any task, designed to be more productive, intelligent, and secure. Its sleek metallic design is both practical and stylish, powered by up to AMD Ryzen™ AI 7 445 processor, with up to 50 NPU TOPs. A 70 Wh of battery capacity1 ensure all-day productivity. Enjoy stunning visuals on the vibrant WUXGA OLED2 display and immersive sound for better video calls and streaming. Built for a balanced lifestyle, the ASUS Vivobook S16 does more for you, giving you back time to enjoy life’s everyday moments.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | 2G, Matte Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Colour gamut | 95% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 400 Series |
| Processor model | 445 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 6 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| I/O ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps)\n2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 1x HDMI 2.1 TMDS\n1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Pre-installed software | CapCut\nMyASUS\nScreenXpert\nGlideX |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Bundled software | Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Removable battery | No |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 68 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.4 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Required charging power (max) | 65 W |
| Required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, REACH |
| Certification | US MIL-STD 810H |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.7 kg |
| Width | 357 mm |
| Depth | 250.6 mm |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | S16 |
| Product family | Vivobook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Other features | |
|---|---|
| Accessories included | * Included accessories vary according to country and territory. Please check with your local ASUS retailer for details. |
| Expansion slots | 1x DDR5 SO-DIMM slot\n1x M.2 2280 PCIe 4.0x4, 1x DDR5 SO-DIMM slot |